İlçemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı düzenlendi.

İlçemizde 8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısı ile "Kadına Şiddetin önlenmesi “Konulu Konferans, kadınlar için tiyatro gösterisi ve müzik dinletisi programı düzenlendi. 
İlçemiz Kültür Merkezi Konferans salonunda Malazgirt Kaymakamlığı öncülüğünde Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü ve Malazgirt Aile Destek Merkezi (ADEM) tarafından düzenlenen programa İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sayın Emre YALÇIN, Cumhuriyet Savcısı Duran Turgut BORCAKTEPE , İlçe Kamu Kurum Amirleri , ilçede görev yapan kamu personelleri ve vatandaşlar katıldı.
Programa konuşmacı olarak katılan Sosyolog Sibel Kaya Güner, fiziksel, sözlü, duygusal, psikolojik, cinsel, ekonomik şiddet, eğitimsizlik ve aile içi şiddet, toplumsal cinsiyette eşitlik, toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlik alanları, toplumsal cinsiyette hakkaniyet, erkekler için toplumun değer kalıbı, kadınlardan beklenen kalıp roller, toplumsal cinsiyet rollerinin toplumsal yaşama, aile yaşamına etkisi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi gibi konuları anlattı.
Konuşmacılar sırasıyla, 8 Mart Kadınlar gününün önemini ve tarihçesi hakkında bilgiler verdiler.

Program Malazgirt Devlet Hastanesi ebeleri ve acil 112 servisi çalışanları tarafından sergilenen “Anne Kimdir?” adlı tiyatro oyununu sergilendi. Tiyatro gösterisi izleyenler tarafından ilgiyle izlendi. Malazgirt’te görev yapan müzik öğretmenlerinin müzik dinletisi ile devam etti.

İlçedeki kadınların sosyal yaşamlarını renklendiren , kadınlar için Malazgirt Belediyesi Kayyumluğu döneminde hizmete kazandırılan ve Kadınlar için sosyal alan oluşturan Selcan Hatun Kadın Yaşam Merkezine vermiş olduğu desteklerden dolayı İlçe Kültür müdürü Sevil Yaman ACAROĞLU tarafından İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Sayın Emre YALÇIN ‘a kadınlar adına teşekkür plaketi verildi. 
Program 8 Mart Kadınlar günü resepsiyonu ve çeşitli ikramlar ile son buldu.